منوی اصلی
مناسبت‌‌ها
خانهآرشیو اخبارپوشش ۱۰۰ درصدی وام‌های دانشجویی در سال95/ درآمد 380 میلیاردی صندوق رفاه در سال جاری/ ایمن سازی خوابگاه های دانشجویی در سال96
پوشش ۱۰۰ درصدی وام‌های دانشجویی در سال95/ درآمد 380 میلیاردی صندوق رفاه در سال جاری/ ایمن سازی خوابگاه های دانشجویی در سال96
پوشش ۱۰۰ درصدی وام‌های دانشجویی در سال95/ درآمد 380 میلیاردی صندوق رفاه در سال جاری/ ایمن سازی خوابگاه های دانشجویی در سال96

به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در سال جاری به گواه هیأت امنا، نهادهای نظارتی و دانشگاه‌ها، ارتقای خدمات‌رسانی صندوق رفاه دانشجویان باعث شده تحولی در خدمات رفاهی دانشجویی به وجود آید و با توجه به محدویت‌هایی که در سال جاری وجود داشت حمایت‌های این صندوق باعث شد مشکلات دانشجویان کمتر شود.

* پوشش 100 درصدی وام‌های دانشجویی در سال 95

وی افزود: در سال جاری به صد درصد دانشجویان متقاضی دارای شرایط وام پاسخ دادیم و در  سایر وام‌ها نیز که شامل 21 مورد تسهیلات می‌شود، پوشش صد درصدی را داشته ایم.

یزدان‌مهر با بیان اینکه وام ویژه دکترا از برنامه های خاص صندوق رفا دانشجویان در سال جاری بوده است، تأکید کرد: از مهرماه وام ویژه دکترا را عملیاتی کردیم و به هر دانشجوی روزانه غیربورسیه یا بورسیه جایابی‌نشده که پایان‌نامه‌شان کاربردی بوده ماهانه 750 هزار تومان هزار تومان و به سایر دانشجویان ماهانه 650 هزار تومان پرداخت شده است.

وی گفت: در این رابطه در مرحله اول واریزی 12 هزار و 500 نفر ثبت نام کردند و 24 میلیارد تومان به آنها پرداخت کردیم و در مرحله دوم بالغ بر 14 هزار نفر ثبت‌نام کردند که در حدود 30 میلیارد تومان هم به آنها پرداخت شد و در کل 60 میلیارد تومان وام ویژه دکترا پرداخت کرده‌ایم.

* اختصاص 110 میلیارد تومان برای دانشجویان دکترا در سال آینده

یزدان‌مهر افزود: ما برای سال آینده 110 میلیارد تومان برای دانشجویان دکترای غیربورسیه و بورسیه جایابی نشده اختصاص داده‌ایم و با حمایتی که سازمان برنامه و بودجه داشت و هم‌افزایی که با ‌آنها داشتیم، سال آینده اعتبار خوبی برای دانشجویان دکترا در نظر گرفته شده است. البته به سایر دانشجویان هم وام شهریه پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت سلامت، نشاط و آرامش در دانشگاه ها افزود: امسال طبق تأکید مقام عالی وزارت در خصوص ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها موفق شدیم 74 دانشگاه را به اتاق تندرستی مجهز کنیم و تا پایان سال این تعداد به 100 دانشگاه خواهد رسید.

* تبدیل آشپزخانه‌های سنتی خوابگاه‌های دانشجویی به صنعتی

یزدان‌مهر با اشاره به اهمیت تغذیه دانشجویان ادامه داد: در سال جاری اعتبار مناسبی برای سلف سرویس‌ها گذاشتیم و بخش عمده‌ای از آشپزخانه‌های خوابگاه‌های دانشجویی را از سنتی به صنعتی تبدیل کردیم. همچنین در تعداد زیادی از دانشگاه‌ها رستوران‌های آزاد دانشجویی احداث شده که به علت تنوع و کیفیت غذایی مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و برای هر دانشجویی که از این رستوران‌ها استفاده می‌کند، یارانه‌ای در نظر گرفته شده است.

* ارتقاء 65 خوابگاه دانشجویی از رتبه 5 به 4

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه با اشاره به رتبه‌بندی خوابگاه‌ها در سال جاری افزود: امسال با توجه به رتبه‌بندی خوابگاه‌ها، موفق شدیم 65 خوابگاه رتبه 5 را به سطوح بالاتر ارتقا دهیم، در سال آینده هم تلاش می‌کنیم خوابگاه‌های رتبه 4 را ارتقا دهیم. همچنین برای ایمن‌سازی خوابگاه‌ها برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

* 380 میلیارد تومان درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان در سال 95

وی با اشاره به درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان در سال جاری گفت: با مدیریت این حوزه و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در سال 95، مصوبه هیأت امنا این بود که 260 میلیارد درآمد اختصاصی داشته باشیم که با تلاشی که صورت گرفت این رقم به 380 میلیارد رسید که در این زمینه رشد خوبی صورت گرفته است و این باعث شد بتوانیم خدمات بیشتری را به دانشگاه‌ها و دانشجویان داشته باشیم.

یزدان‌مهر یادآور شد: در سال 95 سعی کردیم تعامل موثر و پرتحرکی را با دانشگاه‌ها، دولت، مجلس و رسانه‌ها داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم مدیریت بهتری در سازمان و خدمات‌رسانی به دانشجویان داشته باشیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: تاکنون توانسته‌ایم از 120 دانشگاه بازدید کنیم، از طرفی کارشناسان و مدیران این صندوق هم 800 بازدید از دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های مختلف داشته‌اند و از نزدیک با مشکلات اشنا شدند و سعی شده این مشکلات هرچه زودتر برطرف شود.

وی با شاره به تشکیل شورای پیشگیری از بروز مشکلات دانشجویی گفت: در این شورا که مسائل دانشجویی را رصد می‌کند سعی کردیم قبل از اینکه تنشی در دانشگاه‌ها ایجاد شود، مشکل را برطرف کرده و آرامش را برقرار کنیم.

یزدان‌مهر ادامه داد: خوشبختانه با ارتقای پهنای باند صندوق رفاه دانشجویان بازدید از سایت این صندوق از 500 مراجعه به 10 هزار مراجعه در روز رسیده است.

* تشکیل شورای ارزیابی خوابگاه‌های دانشجویی در 31 استان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: با ابلاغ دستورالعمل تأسیس و اداره خوابگاه‌های غیردولتی که از سوی وزیر علوم انجام شد، در 31 استان شورای ارزیابی خوابگاه‌های دانشجویی تشکیل شده است و این باعث خواهد شد مشکلات به‌شدت کم شود.

منبع :
ارتباط با رئیس صندوق
ویژه همکاران صندوق
ویژه دانشجویان
عضویت در خبرنامه
تعداد افراد آنلاین | 599
تعداد بازدیدکنندگان | 17,447,396
© تمامی حقوق برای صندوق رفاه دانشجویان محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک