منوی اصلی
خانهآرشیو اخباروام عتبات دانشگاهیان ۱۵ روزه در اختیار زائرین قرار می گیرد
وام عتبات دانشگاهیان ۱۵ روزه در اختیار زائرین قرار می گیرد
وام عتبات دانشگاهیان ۱۵ روزه در اختیار زائرین قرار می گیرد

 مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: وام زیارت عتبات پس از ثبت نام و ارسال لیست توسط معاونت دانشجویی دانشگاهها به صندوق، حداکثر ظرف ١٥ روز در صندوق پرداخت می شود.

گفتگوی امروز لبیک، با مهندس یزدان مهر؛ مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان است که روز گذشته جهت حضور در بین زائرین دانشگاهی و شرکت در برنامه های فرهنگی و مذهبی دانشگاهیان وارد نجف اشرف شد.وی جزئیات و چگونگی اعطای وام به دانشگاهیان جهت تشرف به عتبات عالیات را تشریح کرد.

*در خصوص تسهیلاتی که از طریق صندوق رفاه در زمینه عتبات عالیات به دانشگاهیان اختصاص داده می شود توضیحاتی بفرمائید.

خوشبختانه امسال با هم افزایی که با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان داشتیم یک گام بلند برداشته شد و آن هم ارائه تسهیلات جهت تشرف دانشگاهیان عزیز به کربلای معلی و نجف اشرف است. طبق توافقنامه ای که با حجت الاسلام والمسلمین فقیهی؛ ریاست ستاد امضاء کرده ایم ، هم تعداد و هم میزان وام را بالابرده ایم. خوشبختانه مبلغ وام از سه میلیون ریال به پانزده میلیون ریال برای دانشجوهای متاهل و برای دانشجوهای مجرد به ده میلیون ریال افزایش پیدا کرده است. ما پرداخت وام به زائرین این دوره عتبات را از شهریور ماه آغاز کرده ایم و تا پایان مهرماه ادامه خواهد داشت و آمادگی این را داریم که در دوره بعد تعداد زیادی از دانشجویان عزیز را تحت پوشش این وام قرار دهیم .

زائرین هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان باید به سامانه ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان مراجعه کنند و بعد از ثبت نام در سامانه و واریز هزینه ، پرینت آن را به معاونت دانشجویی دانشگاه محل تحصیل خود تحویل دهند و طی لیستی که معاونت دانشجویی دانشگاه برای ما ارسال می کند ، ما آمادگی داریم حداکثر ظرف پانزده روز بتوانیم وام را پرداخت کنیم.

*آیا وجود پرینت ثبت نام و واریز هزینه ضروری است؟

بله دانشجویان گرامی حتما باید ثبت نام در سامانه عتبات دانشگاهیان و واریز هزینه را انجام داده باشند تا مشمول دریافت وام باشند و اگر پرینت را تحویل همکاران ما ندهند ، وامی به این عزیزان تعلق نخواهد گرفت.

*شرایط ضمانت وام های پرداختی به چه صورتی است؟

بخاطر تسهیل کار، دانشجویان عزیز از ضمانتنامه ای که نزد صندوق رفاه دارند می توانند استفاده کنند،یعنی دانشجویی که برای وام تحصیل، وام شهریه یا سایر وامها ، تعهدنامه محضری نزد ما داشته باشد، می تواند از همان تعهد محضری برای دریافت وام عتبات هم استفاده کند .دانشجویانی هم که تا به حالا وامی از صندوق رفاه دریافت نکرده اند و یا ضمانتنامه ای نزد صندوق ندارند باید به همراه یک ضامن در دفتر خانه رسمی تعهدنامه محضری ثبت کنند و فرم آن را تحویل دفتر صندوق رفاه در دانشگاه خود دهند تا وام به این عزیزان نیز تعلق گیرد.

*یعنی دانشجویان با یک ضامن می توانند از کلیه وام های صندوق رفاه استفاده کنند؟

بله . همانطور که عرض کردم ، ما برای بوجود آوردن بستر مناسب برای ارائه تسهیلات به دانشجویان این طرح را برنامه ریزی و به اجرا درآوردیم.البته فقط در مقطع دکتری موضوع متفاوت خواهد بود.

*تاکنون چند نفر از دانشگاهیان از این طرح استفاده کرده اند؟

طبق آماری که همکاران گزارش داده اند تاکنون حدود ۵۰۰۰ نفر از دانشجویان در این طرح ثبت نام کرده اند.

*زمانبندی ثبت نام برای وام ها به چه صورتی است؟

ما متناسب با برنامه ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان عمل خواهیم کرد، بدین صورت که اگر سامانه ثبت نام در هر زمان اجازه ثبت نام را به دانشجویان عزیز بدهد ما در جهت پرداخت مشکلی نخواهیم داشت.

*زمانبندی واریز وام ها و مدارک مورد نیاز جهت دریافت چه مواردی است؟ آیا این هماهنگی در بین دانشگاههای سراسر کشور هست یا دانشگاههای منتخبی این تسهیلات را پرداخت می کنند؟

بدلیل اینکه اولین سالی است که ما این تفاهم نامه را به امضاء رسانده ایم و با وجود اینکه از طریق صداو سیما اطلاع رسانی شد و طی بخشنامه ای به دانشگاهها ارسال کردیم،اما این موضوع بعضا با تعطیلی دانشگاهها همراه بود و برای برخی از دانشجوهای عزیز مشکلاتی بوجود آمد که بلافاصله دانشگاه های مورد نظر توجیه شدند و طبق بررسی های ما اکثر دانشجویان توانسته اند وام خودشان را دریافت کنند.دانشجویانی هم که موفق به دریافت وام نشده بودند یا معاونت دانشجویی دانشگاه لیست را برای ما ارسال نکرده بود و یا ایام تعطیل دانشگاهها بوده است که در دوره جدید امیدواریم این مشکلات جزئی نیز مرتفع شود.

*میزان آمادگی صندوق رفاه برای دوره جدید اعزام عتبات دانشگاهیان که از بهمن شروع خواهد شد به چه میزان است؟

خوشبختانه ما از نظر مالی براساس تفاهم نامه ای که با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان منعقد شده است ، تخصیص مالی را اعلام کرده ایم و چون نوسان تخصیص نداریم مشکل خاصی جهت پرداخت نداریم. از طرفی آمادگی این را داریم که پرداخت ها هم ظرف پانزده روز انجام شود .ان شالله برای دوره بعد اطلاع رسانی بیشتری انجام خواهد شد و دانشگاهها را نیز توجیه خواهیم کرد تا یک سیستم هدفمند شکل بگیرد و بتوانیم با حداقل زمان این تسهیلات را پرداخت کنیم.

 

منبع :
ارتباط با رئیس صندوق
ویژه همکاران صندوق
ویژه دانشجویان
خبرهای برگزیده
عضویت در خبرنامه
تعداد افراد آنلاین | 381
تعداد بازدیدکنندگان | 22,141,527
© تمامی حقوق برای صندوق رفاه دانشجویان محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک