منوی اصلی
خانهآرشیو اخبارنشست خبری صندوق رفاه دانشجویان در آستانه سال تحصیلی 1400-1399
نشست خبری صندوق رفاه دانشجویان در آستانه سال تحصیلی 1400-1399
نشست خبری صندوق رفاه دانشجویان در آستانه سال تحصیلی 1400-1399

به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان نشست خبری این صندوق به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در محل صندوق رفاه دانشجویان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با حضور دکتر ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه و اصحاب رسانه برگزار و در این نشست برنامه های صندوق رفاه در سال تحصیلی جدید و آخرین اطلاعات و اخبار در ارتباط با محورهای وام، تغذیه و سراهای دانشجویی ارائه گردید.

مشارکت برای تجهیز خوابگاههای دانشجویی/ صندوق رفاه، دانشگاه، خیرین سه ضلع مثلث این مشارکت

دکتر مطیعی در خصوص تجهیز خوابگاهها خاطر نشان کرد:  ۱۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی در نظر گرفته شده که ۳۰ درصد توسط خیرین، ۳۰ درصد توسط دانشگاه‌ها و ۴۰ درصد توسط صندوق رفاه تامین خواهد شد.

دکتر مطیعی تاکید کرد: از اردیبهشت ماه سال جاری پیش‌بینی‌هایی برای طرح‌های رفاهی در حوزه خوابگاه و آشپزخانه‌‌های دانشگاه انجام شده و به دانشگاه‌ها ارسال شده است و به دلیل کاهش منابع صندوق ناشی از شیوع ویروس کرونا، پس  از گذشت ۴۵ سال از تاسیس صندوق رفاه برای اولین بار به سراغ خیرین جامعه رفتیم و با حضور وزیر محترم علوم از خیرین دعوت به حمایت کردیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه تا اواسط مهر این طرح‌ها اغلب به نتیجه خواهند رسید، گفت: مجموعا ۱۲۵ خوابگاه در ۳۱۳ هزار متر مربع تحت پوشش قرار گرفته است. ۳۰ هزار نفر ظرفیت متعارف این خوابگاه‌هاست و این خوابگاه‌ها در تمام سطوح طبقه بندی شده و با اولویت سامان دهی خوابگاههای سطح 4 و 5 می باشند.

وی افزود: ۳۰ تا ۵۰ درصد این خوابگاه‌ها به دلیل مقررات بهداشتی تکمیل خواهد شد. از مجموع ۱۲۵ خوابگاه، تجهیز ۹۵ خوابگاه با مشارکت خیرین در دستور کار قرار گرفته‌ است.

تجهیز و ارتقاء سطح آشپزخانه ها

رئیس صندوق رفاه در خصوص آشپزخانه ها اشاره کرد: آشپزخانه‌ها امسال با توجه به شرایط کرونایی مانند سال های گذشته چندان فعال نخواهند بود، چرا که برخی دانشگاه‌ها معتقدند تهیه غذا از بیرون صرفه و صلاح بیشتری دارد تا این که به پیمانکار درون دانشگاه سپرده شود.

وی افزود: ۱۴۱ آشپرخانه با ۶۰ میلیارد تومان اعتبار ارتقا یافتند. ۴۲ آشپزخانه در سطح ۳ قرار داشتند ، ۴۱ آشپزخانه سطح ۲ هستند و به سطح یک ارتقا خواهند یافت. ۱۳ مورد آشپزخانه جدید التأسیس هم تجهیز شدند. 45 آشپزخانه در دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای نیز مورد حمایت قرار گرفتند.

اختصاص 600 میلیارد تومان از مجموع اعتبار صندوق رفاه برای وام ها/ شرایط دشوار امسال اعتبار دستگاههای اجرایی را با بحران مواجه کرده است

دکتر مطیعی درباره وام‌های دانشجویی گفت: بخش قابل توجهی از دانشجویان از طریق مجازی در کلاس‌ها حضور دارند و به دلیل مجازی بودن، هزینه‌های خانواده‌ها و دانشجویان افزایش یافته است؛ چرا که پیش از این دانشجو با یارانه دولتی غذا تهیه می‌کرد اما اکنون این هزینه بر عهده خانواده است و با این افزایش هزینه، صندوق رفاه دانشجویان نیز در این خصوص حمایت خود را از دانشجویان بیشتر نموده و از مسیر پرداخت وامِ بیشتر، حامی آنان بوده است.

رییس صندوق رفاه تاکیدکرد: ۶۰۰ میلیارد تومان از مجموع اعتبار صندوق برای وام‌ها اختصاص یافته است، در حالی که سال گذشته ۴۸۰ میلیارد تومان برای وام در نظر گرفته شده بود. البته این اعداد منوط به تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات برنامه و بودجه است.

دکتر مطیعی با اشاره به این که سال گذشته تنها ۵۲ درصد اعتبارات به صندوق تخصیص یافت، گفت: امیدواریم امسال این گونه نباشد.

وی افزود: در سال ۹۹، ۳۵درصد بودجه مصوب نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است، اما به دلیل شرایط دشوار امسال اکثر بودجه دستگاه‌های اجرایی یا کم شدند یا افزایش چندانی نداشتند. بودجه صندوق از ۲۶۱ میلیارد تومان به ۳۵۱ میلیارد تومان افزایش یافته است.

تحول در نظام پرداخت و بازپرداخت وام های دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه نظام پرداخت و باز پرداخت وام‌های دانشجویی متحول شده است، افزود: نظام وام ها توسط متخصصان آسیب‌شناسی شده است و از سال تحصیلی جدید تغییر خواهد کرد. در گذشته حدود ۲۱ نوع وام مجازی وجود داشت که به ۵ گروه تقلیل یافت.

دکتر مطیعی در پاسخ به نگرانی مخاطبین در خصوص حذف وام های دانشجویی  تاکید نمود هیچ وامی حذف نشده و در عمل چند وام ذیلِ یک رویداد و یک عنوان قرار گرفتند، مثلا وام ضروری شامل: رویدادهای تصادفات، بیماری‌های صعب‌العلاج و فوت پدر یا مادر تحت یک عنوان قرار گرفتند در حالیکه قبلا هر کدام عنوانی جداگانه داشتند.

وی افزود: قبلا اعتبارات دانشگاه‌ها گاهی در یک زمینه مصرف نشده بود و در زمینه دیگر کمبود اعتبار داشتند، اما به دلیل مصوب بودن، اجازه تغییر و جا‌به‌جایی وجود نداشت لیکن  امسال دانشگاه می‌تواند میزان اعتبارات را مدیریت کند، مثلا یک دانشگاه که نیاز بیشتری به وام تغذیه دارد، می‌تواند اعتبارات خود را به آن اختصاص دهد.

دکتر مطیعی تاکید کرد مبالغ وام‌ها امسال افزایش یافتند. در سال تحصیلی پیش رو وام‌ها به لحاظ مبلغ تقویت شدند و برای مثال وام تحصیلی که از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود و به ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین در سیستم جدید وام شهریه که از وام های پرتقاضا و پر استقبال صندوق رفاه است و قبلا به طورمثال در مقطع دکترای تخصصی ناپیوسته سه میلیون و پانصد هزارتومان بود تا پنج میلیون افزایش داشته است.

وام ضروری نیز قبلا یک میلیون تومان بوده که در حال حاضر به صورت رویداد در موارد خاص از 3 میلیون تا 5 میلیون پرداخت می شود.

افزایش وام مسکن دانشجویان متاهل تا 25 میلیون تومان/ ضمانت کمیته امداد برای دریافت وام دانشجویان توانخواه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره وام مسکن متاهلان گفت: وام مسکن متاهلان در تهران از ۱۰ به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته است و در کلان شهرها تا ۲۰ میلیون و در سایر شهر تا ۱۵ میلیون تومن افزایش یافت.

دکتر مطیعی افزود: تعریف شهرها بر اساس کلان شهر تغییر یافته و تعداد کلان شهرها بر اساس تعریف جدید افزایش یافته است. همچنین قبلا مبلغ وام بر اساس مقطع تحصیلی تعریف می‌شد، اما امسال مقطع تحصیلی حذف شد زیرا مقطع تحصیلی در میزان وام توجیهی نداشت.

دکتر مطیعی خاطرنشان ساخت: امسال ۲۲۰ میلیارد تومان برای وام تحصیلی پیش‌بینی شده است  و در خصوص اخذ ضمانت نامه برای دریافت وام گفت: برای دریافت وام‌ دانشجویی تا سطح ۱۵ میلیون تومان با یک ضامن و بیش از آن می بایست ۲ ضامن معرفی نمایند و فعالین بخش های خصوصی و اقتصادی نیز می توانند به عنوان ضامن برای دریافت وام های دانشجویی معرفی شوند. قبلا فقط کارمندان رسمی و پیمانی دولتی می‌توانستند ضامن باشند اما از امسال دامنه افرادی که می‌توانند ضمانت کنند افزایش یافته است و پیمانی و قراردادی‌های دستگاه‌های اجرایی هم اضافه شدند.

رئیس صندوق رفاه با بیان اینکه برای دانشجویان توانخواه مذاکراتی با کمیته امداد انجام شده است، گفت: بر این اساس کمیته امداد ضامن این دانشجویان می‌شود.

قیمت غذای دانشجویی در سال تحصیلی جدید

رییس صندوق رفاه دانشجویان در خصوص  قیمت غذا در سال تحصیلی جدید عنوان کرد: قیمت غذا برای غذاهای کم هزینه ۱۵۰۰ تومن، برای غذاهای با ‌هزینه متوسط۲۱۰۰ و برای غذاهای پرهزینه ۲۵۰۰ تومان است.

در غذاهای کم هزینه فقط 9 درصد هزینه تمام شده و در غذای پرهزینه متوسط هزینه 11 درصد قیمت تمام شده از دانشجویان دریافت می شود و مابقی آن توسط دانشگاهها پرداخت خواهد شد.

نرخ خوابگاه /نوبت بندی اسکان در خوابگاههای دانشجویی

دکتر مطیعی درباره اجاره بهای خوابگاه‌ها عنوان کرد: نرخ اجاره بها با توجه به هزینه‌های تعمیر و نگهداری ۲۵ درصد افزایش داشته و اینگونه نیست که به دلیل کم کردن ظرفیت خوابگاه ها از دو نفر ساکن در اتاق هزینه سه نفر دیگر که نیستند، گرفته شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته خوابگاه‌ها با تراکم دانشجو مواجه بودند اما امسال اگر مانند قبل باشد، بیماری اوج می‌گیرد. به همین دلیل اسکان دانشجویان نوبت‌بندی می‌شود به این صورت که معاون دانشجویی ظرفیت قابل اسکان را برآورد می‌کند، به معاون آموزشی اعلام می‌کند و معاون آموزشی فقط در اختیار دانشجویانی خوابگاه قرار می‌دهد که نیاز دارند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها در سال جدید ساعت کار بیشتری دارند، گفت: به دلیل محدودیت حضور دانشجویان ممکن است لازم باشد آزمایشگاه‌ها تا ۹ شب فعالیت کنند.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای حضور دانشجویان در دانشگاه به این صورت است که دانشجو در دروس عملی شرکت می‌کند و بعد از ترک خوابگاه گروه بعدی می‌آیند و فقط برای ۴۰ یا ۵۰ روز اسکان از دانشجو هزینه دریافت می‌شود.

مطیعی با بیان اینکه ۱۰۰ کارگاه اشتغال‌زایی در کنار خوابگاه‌ها برای آموزش دانشجویان برگزار خواهد شد گفت؛ البته با توجه به این که خوابگاه‌ها هنوز چشم‌انداز مشخصی ندارند، زمان دقیق اجرای این برنامه مشخص نیست.

راه اندازی سامانه خیرینِ حامی رفاه دانشجویان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در پایان نشست خبری به طراحی و استقرار سامانه خیرین اشاره کرد و گفت: این سامانه ظرفیت‌های بسیاری برای دریافت کمک های خیرین و اهدای آن در موارد لازم دارد. برای مثال خیرین در این سامانه می‌توانند از مبالغ کم تا زیاد را واریز کنند. همچنین می‌توانند کمک‌های خود را رهگیری کنند و ببینند کمک‌های‌شان در چه مرحله‌ای است، شفاف‌سازی عملیات یکی از شروط خیرین بود که در سامانه در نظر گرفته شده است.

 

منبع : روابط عمومی 19 شهریور99
ارتباط با رئیس صندوق
ویژه همکاران صندوق
ویژه دانشجویان
عضویت در خبرنامه
تعداد افراد آنلاین | 3
تعداد بازدیدکنندگان | 36,506,932
© تمامی حقوق برای صندوق رفاه دانشجویان محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک