منوی اصلی
خانهآرشیو اخبارولادت حضرت امام محمد تقی (جوادالائمه) علیه السلام مبارک باد.
ولادت حضرت امام محمد تقی (جوادالائمه) علیه السلام مبارک باد.
ولادت حضرت امام محمد تقی (جوادالائمه) علیه السلام مبارک باد.

آشنایی با امام محمد تقی علیه السلام

امام نهم شیعیان حضرت امام جواد علیه السلام در سال 195هجری در مدینه ولادت یافت، نام آن بزرگوار محمد معروف به جواد و تقی است  و کنیه ایشان ابو جعفر می باشد. پدر ایشان حضرت امام رضا علیه السلام و مادرشان سبیکه یا خیزران نام دارد.  پس از شهادت جانگداز پدر بزرگوارش حضرت رضا علیه السلام در اواخر ماه صفر سال 203 هجری قمری،  امام  محمد تقی علیه السلام در سن 8 سالگی به مقام امامت رسیدند.

به امامت رسیدن امام جواد علیه السلام در سن کودکی و کم‌ سن‌ و‌ سالی یکی از موضوعاتی بود که حتی برخی از یاران امام هشتم را دچار شک و تردید کرده بود، به همین دلیل در مواردی امام رضا علیه السلام و در موارد دیگری، خود امام جواد علیه السلام به بیان این مسئله پرداختند و به شبهه ها پاسخ دادند. اگر چه امام جواد علیه السلام نسبت به سایر امامان در سن بسیار کمی به امامت رسید، اما دوران هفده ساله امامت ایشان ، دورانی نسبتاً طولانی و پر حادثه است.

مأمون که بعد از شهادت امام رضا علیه السلام در سال 204 به بغداد بازگشت و از طرف آن حضرت اطمینان خاطر پیدا کرده بود، ولی این را می دانست که شیعیان پس از امام رضا علیه السلام فرزند او را به امامت خواهند پذیرفت و در این صورت خطر همچنان بر جای خود خواهد ماند.

و اینک دیگر نوبت امام جواد علیه السلام بود تا به نحوی کنترل شودمأمون برای انجام این هدف، دختر خود(لبابه/ام فضل)  را به عقد ایشان درآورد و او را داماد خود کرد. و از همین راه بود که مأمون به راحتی می توانست از طرفی امام را در کنترل خود داشته باشد و از طرف دیگر آمد و شد شیعیان و تماس های آنان را با آن حضرت زیر نظر بگیرد. همسر دیگر امام جواد علیه السلام، سمانه مغربیه نام دارد که مادرامام هادی علیه السلام است.

""میلاد با سعادت این امام همام بر تمامی مسلمین جهان تبریک و تهنیت باد""

منبع : روابط عمومی 4 اسفند 1399
ارتباط با رئیس صندوق
ویژه همکاران صندوق
ویژه دانشجویان
عضویت در خبرنامه
تعداد افراد آنلاین | 63
تعداد بازدیدکنندگان | 33,922,745
© تمامی حقوق برای صندوق رفاه دانشجویان محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک